Mannheim Arts and Film Festival

Mannheim Arts and Film Festival

Winners 2022

Winners and Awards, 2022

(previous winners will be added soon)

Paul Edward Foulkes > 産婆 Traditional Midwife > Best Health and Medicine Film
Ülkü Sönmez > One fine day in Troy > Mobile Documentary and Journalism
Kostiantyn Mishchenko > #Meet_Brooklyn_Museum > Best Mobile Short Film
Libby Roberts, Autumn Afton, Ella Rowland > The people’s House > Best History Film
Suzan L Satterfield > Okefenokee Destiny > Environment and Climate, Short Film
Alexandre Dacosta > > AKANGATUMIRIMUSIKA > Best Artist Feature Film
Jae-Feel Hwang > To Father > Best Director, Short Film
Paul Edward Foulkes > 産婆 Traditional Midwife > Best Culture Film
Antoine Dabin > Minima and the drags > Gender Equality, Issues and Rights
Georg Rauber, Valentina Himmelbauer, Saskia Norman, Alexander Diwiak > Misplaced > Best Comedy Short Film
Sarah Bardehle > Do Not Disappoint Mama, Keep Going Anyway. > Honorable Mention – Comedy Short Film
Thierry Mousset > Here, Here! > Best Artist Short Film
Maya Pegues > The Tears of Our Reality > Honorable Mention – Artist Short Film
Alexandre Dacosta > THE COURT JESTER > Best Actor – Feature Film
Gaultier Durhin > Let me freeze again > Best Music Video
Jan Werner > Mandy > Honorable Mention – Music Video
Arturo Dueñas Herrero > Pessoas > Best Feature Film
Jean-François Amiguet > OLD BOYS > Honorable Mention – Feature Film
Jani Petersohn, Leon Forthmann > Art Inclusive > Best Student Film
Celine Graf > Fantastic Nature > Student Film – Honorable Mention
José Luis Solís Olivares > The pool of the Nobodies > Homan Rights Film
Obada Albaghdadi > Basbosa > Honorable Mention – Human Rights
Uwe Bergmeier > Ottheinrich > Best Short Documentary
Janet Xin Ting Chang > Souls in Jeopardy > Honorable Mention – Short Documentary
Michèle Hubert > I love you Mama > Best Short Film
Henrik Toepfer > The psychologist > Honorable Mention
Utku Yasavul > Rast > Honorable Mention
Paul Edward Foulkes > 産婆 Traditional Midwife > Best Director, Feature Film
Arturo Dueñas Herrero > Anagnorisis > Honorable Mention
Paul Edward Foulkes > 産婆 Traditional Midwife > Discrimination and Equality Film
Antoine Dabin > UYGHUR GENOCIDE: CHINA FACING INTERNATIONAL JUSTICE > Best Documentary
Alexandre Dacosta > The Eyebrow is the Moustache of the Eye > Honorable Mention
Miguel Gaudencio > Marta & Jagna: Vol. 1 > Honorable Mention
Jason Brown > The Adventures at Comic-Con > Honorable Mention

  • 917 > Evan Ryan > Computer Graphics, Compositing, Effects, and Animation
  • Lockdown > Alex Dridger > Best Mobile Short Film
  • Ablaze > Alec Morgan, Tiriki Onus > Best Discrimination and Equality Film
  • Ablaze > Alec Morgan, Tiriki Onus > Best History Film
  • 8102 ARIM > Brice Blanloeil > Best Commercial & Advertising
  • Burden > Stephan Brenninkmeijer > Best Director – Short Film
  • Burden > Tanya Shpadi > Best Actress – Short Film, ex aequo
  • Burden > Daria Zueva > Best Actress – Short Film, ex aequo
  • Besetzt – Lobau bleibt! > Gerald Baumann, Aron Ebner, Matteo Molina > Best Short Documentary
  • Purpur > Isabelle Konrad > Gender Equality, Issues and Rights
  • Your Breakfast > Alejandro Montero > Food & Drinks FILM
  • Portraits of Life With Mental Illness > Marc D’agostino > Health and Medicine
  • And outside life goes on > Daniel Maurer > Honorable Mention – Health and Medicine
  • All But Harmony > Yamin Rasheed > Best Animation
  • The Invisible Army > Michael Krymchantowski, Jonathan Manuel Camargo Labeau > Honorable Mention – Animation
  • PRISON TIME IS OVER > Philipp Ramspeck > Artist Short Film
  • Yakushima Mon Amour > Jennifer Revit > Artist Short Film
  • Greg Amici > Best Actor – Short Film > Best Actor – Short FilmAshes to Ashes > GEORGE ZOUVELOS > Honorable Mention – Actor – Short Film
  • Stumbling > Jonathan Harden > Honorable Mention Feature Film
  • Tom and Luce > Muxel Paule > Best Feature Film
  • Out of Order > Maximilian Osterholz > Best Student Film
  • ROOFTOP > Nevena Nikolova, Petar Gerzilov > Honorable Mention – Student Film
  • Romeo and Juliet > Adriana Somacal > Best Experimental Film
  • In Between > Anabella Lenzu > Honorable Mention – Experimental Film
  • IN THE GARDEN OF FORKING PATHS > Simone Rapisarda Casanova, Dara Culhane
  • The Long Goodbye, A Caregiver’s Journey > Steven G. Smith > Best Human Rights Film
  • Matkalla [On the Journey] > Scotty Hardwig > Best Dance Film, Shor
  • Manifesting the Hiddenn > Jessica Gomula-Kruzic > Honorable Mention – Dance Film, Short
  • Pearl Derringer- The Fool > Ryan Ross > Best Music Video
  • Holly by Captain Danger > Aaron Steinberg > Honorable Mention Music Video
  • Fikir Amlak – Eternal Rewards > Juriën Cornelissen > Honorable Mention Music Video
  • A Stranger with my Blood > Michèle Hubert, Alissa Joy Conway > Honorable Mention Music Video
  • PATOU: In Black & White > Fiona Cochrane > Best Documentary
  • THE NOVICE > Łukasz Woś > Honorable Mention – Documentary
  • Lift The Mask – First Responder Sound The Alarm > Jonathan Pushnik > Honorable Mention – Documentary
  • The Lobster Whisperer > Colin MacKenzie > Honorable Mention – Documentary
  • The world is only Today > Emi Ohma > Honorable Mention – Short Film
  • The Appartment > BRUNO CABANIS > Honorable Mention – Short Film
  • PERFECTION >  Robin Fraser > Honorable Mention – Short Film
  • ZHELI > Cow > Best Short Film
  • TR4P > Lina Westphal > Best Student Film
  • Healing > Anton Geissmar, Akim Trüller > Best Health and Medicine Film
  • Revelation to the Disembodied > André Silva > Best Science Fiction Film
  • Maybe The Foot Does > Pawel Nazaruk > Best Discrimination and Equality Film
  • China’s Warrior Queen – Fu Hao > Wu Qi > Best History Film
  • The Unpredictable Factor > Christian Belz > Environment and Climate, Feature
  • Shadowland > Kari Hoaas > Best Dance Film, Short
  • Funeral Comic > Victor Bergström > Best Comedy Short Film
  • Poor man´s fortune > Julian Paul Füchsl > Best Director – Short Film
  • Love will come later > Julia Furer > Best Documentary
  • Puncture > Carleen Maur > Honorable Mention, Experimental Film
  • COMMEDIA > Riccardo Vannuccini > Best Experimental Film
  • Unhappy 2 – Plans > Thomas Goersch, Hasso von Scotch > Honorable Mention, Short Film
  • Heute ist das Morgen von Gestern > Ronnie R. Vogt > Honorable Mention, Experimental Film
  • The Ring Exchanger > Henry Clemens Herrmann > Honorable Mention, Best Short Film
  • Kiss of Death (Todeskuss) > Dennis Demirbas > Honorable Mention, Best Short Film
  • Sem > Joke Duwaerts > Best Short Film
  • querFELDein > Thomas Fabry > Mobile Documentary and Journalism
  • querFELDein > Thomas Fabry > Best Travel Film
  • Croissant > Iver Bostad > Best Food & Drinks Film
  • Wade in the Water: A journey into Black surfing and Aquatic Culture > David Mesfin > Best Culture Film
  • A Visit to 1522 Chateau Street > Charles Kaufmann > Best History Film
  • No-Land: Life in 2223 > Lei Jiang > Best Fashion Film
  • The cheerful critique > Philip Nedeljkovic, Elisa Audrey Dinkel > Best Artist Short Film
  • Olive Planet > Shehab Fatoum > Best Animation
  • MIDAS > Ben Meyer > Honorable Mention, Animation
  • Bientôt Max > Virginie Berthier > Gender Equality, Issues and Rights, Honorable Mention
  • Urban Amazons > Thaïs Odermatt > Best Gender Equality, Issues and Rights
  • Real Cowboy > Kevin Rex Luck > Best Comedy Short Film
  • Spawn of Love > Ajas Isajev > Comedy Short Film, Honorable Mention
  • In the Middle of God – Part II > Jorge Ospina > Best Director – Short Film
  • Bro Binny > Honorable Mention, Director – Short Film> Nicholas Aska
  • Shreds > Beata Dzianowicz > Feature Film
  • winter’s tale > jung hye jung hye jang > Best Short Film
  • Sorin (Silent screams) > Fatih Yiğit > Short Film, Honorable Mention
  • Sacrifice > Zeki Subaşı > Best Documentary
  • Blackforestwave – Surf Your Local River > Lutz Schmidt > Documentary, Honorable Mention
  • INCOGNITUM > Sara Angius > Experimental Film, Honorable Mention
  • Saint-Désir l’Exil > natacha nisic > Experimental Film, Honorable Mention
  • PERFORMING LAND > Marielle Gonier > Best Experimental Film
  • Heart Soul and Liver > Alessa Antonia Bollack > Student Film, Honorable Mention
  • The Pencil > Alexandre Mahutte > Best Student Film
  • Shreds > Beata Dzianowicz > Feature Film
  • Perfect Number > Krzysztof Zanussi > Feature Film, Honorable Mention
  • My Child’s K-5 School Journey in Detroit: Voices from the Best Classroom Project > Dara Hill, Anthony Whittaker, Josh Bellers > Best Short Documentary
  • Janet Ulrich Brooks > Eyes Upon Waking > Best Actress – Feature Film